Kadın Tulum Modelleri Nelerdir?

Tulumların birçok noktada sık kullanılan ve sevilen bir giyim parçası olduğu düşünülmektedir. Tek parça şıklık dendildiği zaman pek çok kişinin aklına ilk olarak tulum modelleri gelmekte. Tulumların ilk üretildiği zaman hamileler için üretilmeye başlandığı bilinmektedir. Hamileler için anne karnındaki bebeğin koruması amacıyla birçok kıyafet tasarlanmıştır. Bu kıyafetler hem anne adaylarının rahatlığı hem de karnındaki bebeği korumak amacıyla üretilmektedir. Ancak sonraki dönemlerde tulumlar günlük hayatta da tercih edilen parçalar haline gelmiştir.

Tulumların çok fazla model ve çeşitleri bulunmaktadır; abiye tulumlar, jean tulumlar, keten tulumlar, büyük beden tulumlar, düğünlük tulumlar, askılı tulumlar, salopet, kruvaze tulumlar,kemerli, taşlı tulumlar, mezuniyet tulumları ve daha birçok model. Kadınların en çok tercih ettiği modeller günlük hayatta genellikle siyah veya beyaz tulumlar olmakla beraber yaz için çiçek desenli pembe,sarı,beyaz gibi renkli ferah modeller daha çok tercih edilmektedir.

Kadın Tulum Fiyatları

Tulumların fiyatları kullanılan kumaşa ve elbisenin bulundurduğu aksesuar ve modellere göre değişkenlik göstermektedir. Tulumlarda en çok tercih edilen modeller olan çizgili tulumlar, bahçıvan tulumlar, spor tulumlar, günlük tulumlar gibi modellerin fiyatları ortalamaya göre daha uygun olmaktadır. Abiye tulumlar fermuarlı tulumlar, gösterişli sırt dekolteli tulumlar, zincir detaylı ya da özel kemerli tulumlar gibi ayrı özen isteyen modellerde fiyatlandırma sisteminde günlük ve sade tulum modellerine göre artış görülmektedir.   

Kadın Tulum Nasıl Giyilir?

Tulum tek parça olma özelliği sayesinde giyimi ve sonraki süreci için rahat bir kıyafet modeli olarak görülmektedir. Kadınlar için kıyafet kadar aksesuarlar da her noktada çok önemlidir. Bu sebeple konu ister tesettür tulumu olsun ister günlük tulum aksesuar kullanımı gerekli görülmektedir. Bu noktada en önemli konu tulumun rengi ve dokusudur. Yani tulumu giyileceği alan. Örneğin bir düğüne davete ya da akşam yemeğine giderken kullanılacak takı ile beş çayı için kullanılacak tulum aynı olmamalıdır.

Tulum tek parça bir kıyafet olduğundan dolayı kombinlenmesi çok kolay gibi görülebilmektedir. Ancak tulum kombini yapılırken dikkate alınması gereken yerler vardır. Doğru aksesuar ve ayakkabılar ile kombinlenmediğinde tulumun şık olması tek başına yeterli olamaz. 

Tulum giyerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri renk seçimidir. Vücudunuzda fazla kilolarınız varsa bu kiloları gizlemek için açık renk kıyafetler yerine koyu renk tulumlar seçebilmesi mümkündür. Fazla kilo denilen şey kişinin kendi vücudunda fazlalık hissedip hissetmediği ile ilgili bir durumdur. Bu durumdaki kişiler genelde kıyafet konusunda pek çok noktaya dikkat etmeye çalışırlar. Tulum da bunlardan başlıcaları. Tulumlar tek parça ve uzun oldukları için aslında fazla kilo sorunu olan kişiler içinde de kullanımı oldukça rahattır.

Kadın Tulum Nasıl Kombinlenir? 

Tulumlar her alanda rahatça tercih edilen bir parça olduğu için çok fazla kombin seçeneği bulundurmaktadır. Günlük giyimde, akşam yemeği ve davetlerde, mezuniyet ve iş seyahatlerinde ve daha birçok alanda çok rahat tercih edilen tulum kombinleri için bazı öneriler şu şekildedir:

 • Siyah fermuarlı tulum hemen her ortama uygun olabilmektedir. Siyah tulumlar altın sarısı ya da gümüş rengi takı ve aksesuarlarla tamamlandığı zaman çok daha şık kombinler oluşmaktadır. 
 • Drapeli ve pileli pembe veya çiçekli tulumlar ofis şıklığı için tercih edilen tulum modelleri arasında yer almaktadır.
 • Abiye tulumlar kombinlenirken ince bantlı topuklu ayakkabılar ile tercih edilirse şık görüntünün desteklenmiş olduğu görülmektedir.
 • Uzun boylu kadınlar için bol paça tulumlar daha çok tercih edilmekte olduğu gözlemlenirken, sportif bir vücut yapısına sahip olanlar için ise askılı ve düşük bel tulumların daha uygun olduğu düşünülmektedir.
 • Tulumları kombinlemek için karmaşık parçalara ihtiyaç duyulmaz. Sıradan uzun kollu bir üst giysisini mavi tulum ile eşleştirmek mümkün. Tişörtün renginde topuksuz bir ayakkabı ve küçük bir çanta tercih edilebilmektedir
 • Kısa boylu olanlar için pileli ve fırfırlı tulumlar tam vücut yapısına uygun olmaktadır. Kilo problemi olanlar için ise koyu renkli geniş yapıda tulumların kullanımı tercihe sunulmaktadır.
 • Gece dışarı çıkarken yapılan kombinlerde metalik renklerde ayakkabı ya da sandaletler ile tulumun kombinlenmesi önerilmektedir. Siyah tulumlar günlük giyimde şık stilettolar ve şık takılarla kombinlenmektedir .
 • Ofis ortamları için daha çok nötr renkler ve şifon tulum, saten tulum, kumaş tulum ya da kruvaze yaka klasik tulumlar  tercih edilmesi ofis şıklığı için ideal bir seçim olmaktadır.
 • Bahçıvan tulumlar, kot tulum modelleri, salaş tulumlar ve günlük tulumlar tişörtler ile de kombinlenmektedir.
 • Spor tulum modeli ile giyeceğiniz ayakkabı da spor ayakkabı olabilir.
 • Kış mevsimi ya da mevsimlik dönemler için  uzun kollu tulumlar, keten tulumlar ve kuşaklı örme tulum modellerine yakışacak bir diğer ayakkabı modelleri ise topuklu kovboy botları veya günlük herhangi bir bot olabilir.
 • Jean tulumların altına beyaz topuklu botlar da kombine uyum sağlayacak bir ayakkabı seçimi olabilir. Topuklu ayakkabılar, terlikler, topuklu terlikler tulum ile uygun olmaktadır. 
 • Yaz mevsimi için jean tulumlar, askılı tulumlar, bol paça tulumlar ve penye tulum modelleri  içerisine yakışacak askılı croplar veya badi tarzı tişörtler ile  hem kombinlere ayrı bir hava katmakta hem de oldukça yazlık bir hava vermektedir.

Kadın Tulum Beden Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kadınlar için kıyafet alışverişi sırasında seçilen parçanın rahatlığından veya şıklığından daha önemli olan şey vücut şekline uygun olup olmamasıdır.Çünkü vücut tipine uygun giyinilmediği sürece parçanın güzel ya da şık olması önemli olmamaktadır.

Vücut tipini öğrenmek için öncelikle vücudu tanımalı şeklini ve ölçüleri bilinmelidir. Bel, göğüs ve basen bunları belirleyici en temel ölçülerdir. Bu üç bölge için de en geniş alanlardan ölçümün yapılması lazımdır. Basen ve bel ölçümü yapılırken ayakta durarak ve bacaklar birbirlerine yaklaştırılarak ölçüm yapılması önerilmektedir. Her bölge için yapılan ölçüm sonucunda bir santimetre ya da daha az bir sonuç daha ekleyerek tulum giyildiğinde oluşabilecek herhangi bir darlık veya sıkma durumunda oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesi mümkündür. Her kıyafette olduğu gibi tulumlarda da ölçüler kumaş farklılıklarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kadın Tulum Nasıl Temizlenir?

Günlük veya ofis ortamından, bir düğün ya da mezuniyet davetinden sonra giyilen şık yahut cıvıl cıvıl tulumlar gün sonunda oluşan lekeler veya kötü kokular ile bir şekilde kirlenmiş olacaktır . Oluşan bu lekenin boyutuna göre bu durum çok daha can sıkıcı olabilir. Sadece leke olması durumunda değil kullanım sonrası da temizleme işlemine de ihtiyaç vardır. Dolayısıyla her türlü giyilen bu tulumların temizlenmesi için kuru temizleme desteği alınması gereklidir.

Tulumların da diğer kıyafetler gibi kumaşlarına göre temizleme önerileri bulunmaktadır. Bu durumda kumaş türlerine göre temizlik önerilerine dikkat edilmelidir. Belirtilen uyarılara uyulmalı, tulumun şekline, yapısına ve kumaşına zarar verilmemelidir. Örneğin abiye tulumlarda leke açıcı ya da leke çıkarıcı ürünler kullanılması tavsiye edilmez. Bu tür kimyasalların kullanıldığı en son kıyafet modeli ise abiye tulumlardır. Abiye tulumunuzu tamamen temizlemeniz tüm abiye tulumun malzemesine, kumaşına ve kalıbına zarar verebilir. Çamaşır makinesinde kullanılacak olan deterjan ve yıkama işleminin zarar verebileceği gibi elde yıkama da çitileme işlemi nedeni ile zarar verebilmektedir.

Jean tulumlarda ve kot tulumlarda tulum ters çevirilerek makineye atılmalıdır.Makinenin yıkama programı ne kadar soğuk ve kısa olursa jean ve kot tulumlar için o kadar iyi olacaktır. Tulumların üzerinde bulunan yıkama talimatları dikkate alınarak işlem yapılması tavsiye edilir. 30 derece ve hassas program genellikle jean ve kot tulumlar için ideal olmaktadır. Yıkama esnasında siyah tulumlar ve  koyu renk jean tulumlar için özel deterjanlar kullanılabilir. Yıkama sonrası kolay kuruma isteniyorsa yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmemek gerekir. Sıkma ne kadar az olursa o kadar iyi olmakta, mümkünse makinenin devri düşük tutulmalıdır.Tulumların rengi ve kumaşı hassas olabileceği için temizlik esnasında dikkatli davranmak gerekmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.