1 2 >

 

Tayt Modelleri

80’li ve 90’lı yılların vazgeçilmez moda trendlerinden olan taytlar, günümüzde de bu yükselişini sürdürmektedir. Renkli neon renkli tayların yerini günümüzde farklı kalıplar ve yapılarda tayt modelleri almaktadır. Tayt, her tarza uyarlanabilen çeşitli yapıları dolayısıyla da her kadının kullanışlı olarak nitelendirdiği ürünlerden olmaktadır. Tayt modelleri, günümüzde sadece spor yaparken kullanılacak bir parça gibi algılara sahip olsa da şıklığı pekiştirecek tayt model çeşitleri de bulunmaktadır. Farklı kombin alternatiflerini sunmaları sebebiyle de tayt modelleri en çok tercih edilen ürünlerden olmaktadır. Bilhassa sonbahar ve kış aylarında sıklıkla tercih edilen tayt modelleri farklı kombinler yapmaya en uygun ürünlerden birisidir. Siyah bir tayt ile oversize sweatshirt, gömlek, hırkalar gibi farklı kombinler yapabilme imkanı sunmaktadır. Bu sayede tek bir parça ürünü farklı birleşimleri kurarak her güne bir kombin ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sebeple da kadınların vazgeçilmez ürünleri arasında taytlar da yerini almaktadır.

Bedeni sarmaları sayesinde taytlar, gün boyu konforlu bir kullanım kolaylığı sunmaktadır. Özellikle iş hayatında sıkı giyim kurallarının olmadığı durumlar için taytlar kurtarıcı nitelikte olmaktadır. Tüm gün aktif olarak hareket halinde olduğumuz iş ortamlarında rahatlık önemli etkilere sahiptir. İş yoğunluğunda kıyafetlerimizin de zorluk çıkaracak rahatsızlıklar yaratması tüm günü mutsuz geçirmemize sebep olabilir. Tayt modellerinin sunmuş olduğu konforlar sayesinde bu sorunlar da ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple de taytlar moda unsuru olmaktan çok gerekli olarak görülen giyim ürünlerinden olmaktadır. Böylece de moda olmak ya da demode olmak konusuna da çok dâhil oluyor diyemeyiz. Moda noktasında tayt modelleri dönemsel olarak renklerde veya desenlerde trendlerde yerini alıyor fakat düz kalıp taytlar bu moda akımlarının dışında kalan grupta yer almaktadır.

Spor Tayt Modelleri

Esnek yapıları sayesinde en çok tercih edilen spor alt giyim ürünlerinden birisi taylardır. Spor salonlarında, açık hava yürüyüşlerinde veya evde yapılan sporlarda rahat hareket özgürlüğü sunması sebebiyle vazgeçilmezlerden bir giyim grubu olmaktadır. Kumaş yapıları sayesinde tüm günü spor yaparak geçiren kişiler için tam aranılan ürün niteliğinde olmaktadır. Bedene baskı uygulamayan yapıları da ayrıca tercih edilme sebeplerinden birisidir. Mat ve parlak görünüm seçeneklerinin yanısıra farklı renk ve desen seçenekleri ile de kullanıcının gönlünü kazanmaktadır.

Toparlayıcı Tayt Modelleri

Kilolarından şikâyetçi kadınların bir numaralı kurtarıcı ürünü toparlayıcı taytlar olmaktadır. Sadece kilolarında mutsuz kadınlar için de toparlayıcı etkili taytlar tercih edilen ürünlerden olmaktadır. Özellikle beden şekillendirmesine yaptığı katkılar sayesinde kadınların kullandığı tayt modellerindendir. Özellikle toparlayıcı tayt modellerinin yüksek bel ile desteklenmesi de artı bir avantajı da sunmaktadır. Tüm bedeni saran ve şekillendirmeye katkı sağlayan bu ürünler de talep edilen ürünlerden birisidir. Toparlayıcı tayt modelleri kendi aralarında, dikişli, desenli, yüksek bel, mat, parlak gibi çeşitlendirilmektedir.

Renkli ve Desenli Taytlar

Renkli ve desenli tayt modelleri, kolay kullanımları sayesinde spor aktivitelerde olduğu kadar günlük kullanımda da sıklıkla tercih edilen ürünlerden birisidir. Canlı renklerden mat siyaha kadar birçok çeşitte sahip olan tayt modelleri her zevke uygun ürünün bulunduğu ürün yelpazesine sahip olmaktadır. Parlak yapıdaki taylar canlı kıyafet kombinlerini destekler niteliklere sahip olurken, siyah ve kahverengi gibi daha koyu tonlara sahip olanlar ise daha tarz bir görüntü yakalamanıza olanak sunmaktadır. Desenli tayt modelleri günlük ve sportif kullanıma uyum sağlayan tayt modellerinden birisidir.  Çiçek baskılı ve leopar desenli taytlar en çok rastlanılan modellerin başında gelmektedir. İddialı görüntü seven kadınların öncelikli tercihlerinden olan bu modeller çeşitlerine de çokça rastlanan ürünlerdendir. Bunun dışında geometrik desenlerine de tayt tasarımlarında yer verildiği görülmekte ve kadınlar tarafından sevilmektedir. Özellikle spor esnasında bu modelleri sıklıkla tercih edilmektedir.

Günlük Kullanıma Uygun Tayt Modelleri

Günlük kullanıma uygun tayt modelleri olarak ele alındığında aslında neredeyse her model tayt bu gruba girebilmektedir. Çok iddialı desen veya renkler dışında kalan ürünler genel olarak günlük kullanıma da uygun olmaktadır. Leopar desenli bir tayt seven çok kişi olsa da günlük kullanımında fazla tercih edilmezler. Ya da çok dikkat çeken renkli taytlar da her an kullanıma uygun olarak görülen modellerden olmazlar.

Tayt Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Tayt modelleri en kurtarıcı parçalardan birisidir diye bahsetmiştik ve en rahat ürünlerin başını çektiği konusuna değinmiştik. Peki, bu avantajı yanlış seçimlerle tam tersine çevirmek mümkün değil mi? Elbette her kıyafet seçiminde karşılaşabileceğimiz gibi tayt seçimi yaparken yanlış tercihler tüm olumlu özellikleri saf dışı bırakabilir. Bu durumu önleyebilmek içi dikkat edilecek noktalar;

Kumaş seçimi tayt alırken dikkat edilecek önemli hususlardan birisidir. Pamuklu kumaşlar tayt seçiminde tercih edilmemesi gereken unsurlardandır. Pamuklu kumaşlar esnemezler ve ıslandığında kolay kolay kurumazlar, bu durum terleme anında sorunlar yaratabilir.  Bunun için tayt kumaş seçiminde dikkate alınacak detaylar, hava almayı sağlayan ve hareket kolaylığı sunan kumaşlardan olmasıdır.

Tayt seçiminde en ideal olan kumaş, spandex olarak adlandırılan elastik ve güçlü sentetik liften oluşan kumaşlardır. Bu kumaş yapısı gereği vücudu tamamen saran özellikte olmaktadır. Polyester kumaşta tam anlamıyla vücudun şeklini alabilen rahat kumaşlar olsa da terletme sorunu ortaya çıkaran bir kumaş türüdür bu sebeple de kötü koku salınımı yapmaya en müsait kumaşlardandır. Buna rağmen yine de tercih etmek isteyenlerin anti bakteriyel nitelikte olmasına özen gösterilmesi daha iyi sonuçlar çıkarabilir.

Bel kısmı çok sıkı olan taytlar genel mantığına ters düşerek rahatlık etkisini yitireceği için tercih edilmemesi gerekmektedir.  Tüm gün karın bölgesine bakı uygulayan bir tayt ile geçirme imkânı çok da kolay olmamaktadır. Ayrıca bu durum sağlık sorunlarını da getirebilir. Uzun süreli mide ve karına uygulanan artı bir baskı sorunları da beraberinde getirebilir.

Sonuç olarak tayt seçimi için en uygun kumaşlar; spandex, lyrca ve az da olsa naylon karışıma sahip kumaşların yanısıra, deri, süet ve kadife kumaşlar da sıklıkla tercih edilen seçeneklerden olmaktadır.

Tayt seçiminin bir diğer önemli detayı ise beden seçimidir. Beden seçimi tayt için neden önemli diye soracak olursak bunun yanıtı oldukça basit;  yanlış beden tayt seçimi bedenin kusurlarını ön plana çıkaracaktır. Bu durum belki farklı alt giyim ürünlerinde bertaraf edilebilir fakat taytlarda bu durumun telafisi kolay olmaz. Bu sebeple bedenimize en uygun taytı seçmek önem arz etmektedir. Bunun yanısıra hareket kolaylığını da ortadan kaldırmaktadır. Dar veya bol bedende bir tayt gün içerisinde hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacaktır bu da tüm gününüzü etkileyebilir. Bu durumların önüne geçebilmek için tayt bedeni seçimine dikkat etmekte fayda vardır.

Doğru Tayt Nasıl Seçilir?

Tayt modellerine ilk bakıldığında hepsi aynı gibi bir algı oluşabilir. Fakat durum o şekilde değildir. Her taytın belirli durumlara göre tasarımlara sahip olduğu bir gerçektir. Spor yaparken kullanılan taytların birle kendi arasında farklı özelliklerinin ön plana çıktığını görebilirsiniz. Pilates yaparken kullanılan tayt ile yürüyüş yaparken kullanılan ürünler aynı niteliklere sahip değildir.  Pilates ve yoga yapmak için yüksek bel ve esnek kumaşa sahip modeller doğru tercih olmaktadır. Rahat kavrayış özelliği ve yüksek belin konforu ile hareketleri özgürce yapabilme imkânı elde edebilirsiniz. Fitness ve crossfit için ise ideali daha sağlam kumaşlara sahip modellere öncelik vermelisiniz ki ağırlık çalışmalarında yırtılmaların önüne geçebilirsiniz.  Koşu ve yürüyüşler için daha çok sürtünmelerden ortaya çıkabilecek sorunların önlenebilmesi adına kaygan yapıda modeller öncelikli olmaktadır. Bunların dışında ise, günlük kullanımlarda ise daha çok tarzımız yansıtan desen ve renklere öncelik verildiği görülebilir. Siyah tam kalıp bir taytı neredeyse her model kıyafet ile kombin yapma olanağı bulabiliriz.

Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi geliştirmek, hizmetlerimizi sunmak, müşterilerin hizmetlerimizi nasıl kullandığını anlayarak iyileştirmeler yapabilmek ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş reklamlar da dahil olmak üzere reklamları gösterebilmek için çerezler ve benzeri araçları kullanmaktayız. Onaylı üçüncü taraflar da bu araçları, reklam gösterimimizle bağlantılı olarak kullanır.